דישון אורגני – אין על טעם וריח

יתרונות הגידול האורגני

כיום ישנם יותר ויותר מגדלים המעדיפים לגדל את תוצרתם באופן אורגני, ורוב הסיכויים שבקרבתכם ישנו סופר למוצרים אורגניים, ויש לכם בני משפחה, חברים או מכרים אשר צורכים אך ורק מוצרים אורגניים.

מבחינתנו, כמגדלים, הגידול האורגני מדבר למעשה על דישון הצמחים בדשנים אורגנים, בין אם מצע הגידול הינו אדמתי או קוקוס-פרלייט.

הרעיון שעומד מאחורי הגינון האורגני הוא הגברת תפוקת האדמה בעזרתם של חומרים פעילים וזרזים שונים המגיעים ממקור צמחי ודואגים לקדם את פעולתם של המינרלים השונים המצויים באדמה, בין אם מדובר במינרלים שונים אשר מהווים חלק ממצע הגידול או כאלו שאנו כמגדלים הוספנו – דשנים, תוספים, קומפוסט, וכו’. היתרון הוא שהודות למקור הטבעי של המינרלים, הויטמינים והחומצות אשר נמצאות במצע הגידול, אין אנו המגדלים משתמשים במוצרים שמקורם כימי או מהונדס גנטית, אלא במוצר הפועל על פי חוקי הטבע, המחקה אותם, ונותן למצע הגידול את ה”הרגשה” כאילו הצמח חי חופשי בטבע, כחלק ממערכת אקולוגית אמיתית.

צמחים דורשים כמויות שונות של מינרלים וויטמינים שונים לאורך תקופות חייהם. הדשנים האורגניים ברובם, נמצאים במצע הגידול אך קצב עיכולם על ידי הצמח הינו איטי בהשוואה לדשנים לא אורגניים. מערכת השורשים של הצמח מסוגלת לאגור את הנחוץ לתקופה לא קצרה ולהשתמש בה בעת הצורך. עקב כך, פוחת הסיכון לדישון יתר. יחד עם זאת חשוב לזכור כי בעת השימוש בדשנים אורגנים לא נראה השפעה מיידית של הדשנים על הצמחים אלא רק לאחר לפחות יממה אחת אחרי ההשקייה. הדבר אומר כי במידה ושמנו לב לתוצאות חיוביות (כדוגמת האצה בגדילה) או לתוצאות שליליות (כדוגמת הצהבת עלים), הרי שהסיבה נעוצה בדישון הקודם או זה שלפניו. נקודה זו קריטית מאוד במיוחד אם שמנו לב לתופעות שליליות ואנו משייכים אותם לדישון.

אחת החברות הגדולות והחשובות המציעות למגדלים השונים דשנים אורגנים היא חברת ביו-ביז ההולנדית. בהמשך נביא בפניכם את המקורות האורגנים של דשני החברה, נסקור בקצרה את פעילותה של החברה והסטנדרטים בהם היא עומדת ולבסוף תוכלו לעבור על שלל היתרונות של השימוש בדשנים אורגניים.

 

 מידע כללי על חברת   BioBizz

מאז שנת 1992 ביו-ביז מייצרת תערובות שתילה, דשן אורגני ותוספי דישון טבעיים עבור המגדלים האורגניים. ממקורה האגדי באמסטרדם ועד למקומה היום בכרונינגן, ביו-ביז היא ספק מוכר ועתיר ניסיון של מזון מעולה לצמחיה בכל רחבי הולנד.

הקו הייחודי של הדשנים ה”ירוקים” של ביו-ביז אידיאלי לתפקוד מעולה של צמחים, פירות, ירקות, עשבי תיבול ופרחים ובו בזמן מתאים גם לצמחי נוי, עצים ומדשאות. הדשנים מעולים לשימוש במצע לא מנותק כמו תערובות שתילה וכן למצעי גידול מנותקים כגון קוקוס-פרלייט.

אנו בביו-ביז מאמינים שיש לכבד באופן מוחלט את השותפים שלנו, את המפיצים שלנו, את הלקוחות שלנו, את הספקים שלנו, ואת הסביבה עצמה. אנו מאמינים באיכות על פני כמות ולכן גם בטוחים בהצלחת מוצרינו לספק את התוצאות הדרושות. עם מוצרים באיכות גבוהה כמו שלנו, עם שירות לקוחות מסור וידידותי ועם מומחיותנו בגידול אורגני והידרופוני, אנו מאמינים כי גם אתם תרגישו ותאמינו כמונו.

לא רק אנו מאמינים בהצלחה שלנו, גם מוסדות כמו OMRI ו-CU, אשר בודקים את איכות הדשנים והתערובות האורגניים ופועלים למען עתידו של הגידול האורגני. זיכו אותנו בתו תקן ותו האיכות וקבעו כי מוצרינו הינם אורגניים לחלוטין ומיוצרים תוך שמירה על האיכות והטריות הגבוהות ביותר. ביו-ביז היא החברה ראשונה מהולנד הזוכה לכבוד ולתעודות אלו.

לסיום, נרצה להזכירכם כי גידול אורגני נחשב לידידותי לסביבה ומשמר טעם וריח. ביו-ביז עושה את הגידול האורגני לקל ופשוט.

כמה מילים על תקן OMRI:

Omri הינו הארגון הבינלאומי החשוב והמתקדם ביותר לפיקוח ובקרה על מוצרים אורגניים. חברת BioBizz היא החברה ההולנדית היחידה בתחומה בעלת תו תקן זה המאשר כי כל הדשנים ומצעי הגידול, התוספים והמוצרים הנלווים של חברת BioBizz וכל תהליכי הייצור הינם מבוקרים, נקיים ואורגניים ב-100%.


 טיפים:

חשוב לשמור על דשני ביו-ביז במקום קריר ויבש, רחוק ממקור אור ומלחות, וזאת על מנת לשמור על שלמותם של כל המרכיבים הטבעיים אשר נמצאים בדשנים.

כל דשני ביו-ביז, מלבד BIO-GROW  ו ALG-A-MIC, מתאימים לכל סוגי ההשקייה – ידנית, אוטומטית, הידרופונית ואירופונית אם כי הם הכי מומלצים להשקייה ידנית


להלן סקירה קצרה של המקורות האורגניים של דשני ביו-ביז:

 BIO GROW : מגרה את החומרים הפעילים שבמצע הגידול תודות למולסה ולעמילני החיטה המרכיבים אותו. מולסה זהו סירופ המכיל סוכרים רבים ומהווה תוצר לוואי של תהליך הפקת הסוכר. עמילני החיטה גורמים ליצירת אנזימים היוצרים סוכרים.

 BIO BLOOM: מגרה את החומרים הפעילים שבמצע הגידול תודות למולסה ולעמילני החיטה המרכיבים אותו. מולסה זהו סירופ המכיל סוכרים רבים ומהווה תוצר לוואי של תהליך הפקת הסוכר. עמילני החיטה גורמים ליצירת אנזימים היוצרים סוכרים. בדשן זה, ההרכב והיחס של החומרים הפעילים מעודדים את הצמח להניץ ולהפריח.

 TOP MAX: מקורם של האלמנטים המרכיבים אותו הינו במחצב הנקרא ליאונרדייט שהוא למעשה מחצב מבוסס מינרלים, בריכוז גבוה מאוד של חומרים אורגנים אשר הגיעו מעצים וצמחים שחיו ומתו לפני עשרות ומאות מיליוני שנה, ועם הזמן שחלף ושינויים אקלימיים, החלו מתקבצים יחדיו לכדי יצירת המחצב הנ”ל. דשן זה מורכב ברובו מחומצות פלוביות שבין תפקידיהן ניתן למצוא שיפור מערכת העיכול, הכנסת מינרלים לשורשים, יצירת ניצנים ועוד.

 ALG-A-MIC: מורכב מריכוז של אצות-ים אשר עברו כבישה קרה וסחיטה ולא על יד תכשירים כימיים. אצות-ים משמשות זה מאות שנים למזון, לדישון ואף לרפואה. התיעוד הראשון לשימושים אלו בידי בני אדם מתוארך בסין בשנת 3000 לפנה”ס.

 ROOT JUICE: מורכב חומצות הומיות שמקורן בליאונרדייט (ראה TOP MAX) וכן מאצות ים.

 BIO HEAVEN: המינרלים שבו מופקים ומורכבים מחומצות אמינו אשר מקורם בפולי סויה.

 LEAF COAT: כל החומרים שבתוסף זה יוצרים שכווה דקה של לייטקס טבעי על הצמח. שכבה זו מכילה מינרלים וויטמינים שמקורם בשעוות דבורים.

 

 

ישנם מספר נימוקים לגידול צמחים בדישון אורגני:

·   גידול אורגני מפיק יבול עם איכות גבוהה של טעם וריח.

·   אכילת ובישול של ירקות, פירות ועשבים שגודלו באופן אורגני אינה מזיקה לגוף. היום קיים חשש, שנתמך ע”י מחקרים שונים, שאכילה או צריכה של צמחים שדושנו בדשנים כימיים עלולה להיות מסוכנת לבריאות.

·    הדשנים האורגנים קלים יותר לשימוש ודורשים פחות דיוק בכמויות. במידה ויש טעות במינון אז הנזק שיגרם לצמח בדישון אורגני קטן יותר ושריפת שורשים והעלים תהיה פחותה באופן משמעותי.

·   הדשנים האורגנים ידידותיים לסביבה, לאדמה ולמקורות המים.

·   דשנים אורגניים הינם נקיים יותר (כיוון שיש הקפדה גדולה יותר על תהליך הייצור) ולפיכך לרוב איכותיים יותר.

·   החומרים האורגנים שבדשן מקלים על מערכת העיכול של הצמח, כך שזה האחרון מסוגל לאגור מזון לשעת הצורך ובכך לנצל את כל הנמצא במצע הגידול ובכך לגרום לחסכון בדישון.

·   החומרים האורגנים עוזרים לשמור על מצע הגידול לח, ובכך עוזרים בהתפתחות מערכת שורשים בריאה ובהפחת לחצים וטראומות לצמח.

 

לסיכום, ישנם יתרונות רבים לשימוש בדשנים אורגנים, כשהגדול ביניהם הוא השארת השליטה על צריכת המזון בידי הצמח ולא בידי המגדל. מגדלים רבים מרוצים מאוד מהיבול המתקבל בשימוש בדשנים אורגניים, מטעמו של הפרי, מריחו של הפרח ומצורתו של הצמח.

 

גידול אורגני מהנה 🙂

 

  לשאלות נוספות צור קשר

* מסמן שדה חובה

* שם
דוא”ל
* נושא
* הודעה
טלפון
טלפון נוסף
כתובת
צרף קובץ
איפה שמעת עלינו ?

 

 

 
   

87 comments

 1. Keep up the superb piece of work, I read few blog posts on this web site and I think that your web site is very interesting and contains circles of great information.

 2. I simply could not go away your website before suggesting that I actually loved the usual info an individual supply for your visitors? Is going to be again steadily in order to inspect new posts.

 3. I went over this web site and I think you have a lot of great info , saved to favorites (:.

 4. I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely love reading everything that is written on your blog.Keep the tips coming. I loved it!

 5. Hello, i believe that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I assume its adequate to make use of a few of your ideas!!

 6. I’ve read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a great informative website.

 7. he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

 8. Yay google is my king assisted me to find this outstanding web site! .

 9. Good write-up, I am normal visitor of one¦s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 10. As a Newbie, I am constantly searching online for articles that can benefit me. Thank you

 11. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 12. I together with my friends have been examining the best key points on your web site and then quickly I got a horrible suspicion I had not thanked the web site owner for those secrets. These guys came certainly excited to read through them and already have simply been making the most of these things. Thanks for being considerably considerate and also for figuring out this sort of magnificent guides millions of individuals are really desirous to understand about. Our honest apologies for not saying thanks to sooner.

 13. You are my inhalation, I own few blogs and rarely run out from to brand : (.

 14. It¦s really a great and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 15. Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 16. As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 17. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 18. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

 19. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 20. I appreciate, cause I found just what I used to be looking for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 21. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours lately, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It is beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will likely be much more useful than ever before.

 22. It¦s in point of fact a great and helpful piece of info. I¦m glad that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 23. Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 24. naturally like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality nevertheless I?¦ll definitely come again again.

 25. you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a magnificent job on this topic!

 26. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 27. Thank you for any other informative blog. The place else could I get that kind of info written in such a perfect means? I’ve a venture that I’m simply now running on, and I have been on the glance out for such info.

 28. I simply want to mention I am newbie to blogs and certainly liked your website. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You absolutely come with wonderful well written articles. Thanks a lot for revealing your blog site.

 29. There is perceptibly a bunch to know about this. I assume you made various good points in features also.

 30. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks a ton!

 31. I was just looking for this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 32. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 33. Terrific paintings! That is the kind of info that are supposed to be shared around the web. Shame on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and visit my website . Thanks =)

 34. I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 35. getting a masters degree is of course necessary if you want a wage increase and improvement in your career.,

 36. I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for starters. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 37. I have learn some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create the sort of magnificent informative web site.

 38. Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 39. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later. All the best

 40. Some really excellent posts on this website, regards for contribution. “Gratitude is merely the secret hope of further favors.” by La Rochefoucauld.

 41. I¡¦m no longer positive the place you are getting your info, but great topic. I must spend a while studying more or figuring out more. Thank you for wonderful info I used to be looking for this information for my mission.

 42. That very first offered me personally on this viewpoint to deal with something that gives a crucial description respecting ?

 43. I very glad to find this site on bing, just what I was looking for : D as well saved to favorites .

 44. I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 45. You should experience a contest for one of the most useful blogs on the internet. I’m going to suggest this website!

 46. Thanks for some other informative web site. The place else may just I am getting that kind of information written in such an ideal method? I’ve a challenge that I am just now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 47. À quoi bon ne pas exposer les significations dites les journées dernieres par la chambre national? pour le moins on pourrait dialoguer selon les vrais taux

 48. naturally like your website however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality however I will definitely come back again.

 49. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 50. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 51. Gucci Handbags I??????ve been visiting your blog site for a time now we always look for a gem in your new posts. Nice one for sharing.

 52. Can I just say what a aid to seek out someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know methods to bring an issue to light and make it important. More people need to learn this and perceive this side of the story. I cant consider youre not more popular because you undoubtedly have the gift.

 53. Excellent website. Plenty of useful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!

 54. Good post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!

 55. Today, with all the fast way of living that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons coming from every arena are using the credit card and people who not using the card have lined up to apply for even one. Thanks for sharing your ideas on credit cards.

 56. You need to get involved in a contest for starters of the best blogs over the internet. I will suggest this website!

 57. Amazing blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Kudos!

 58. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal site.

 59. You could definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 60. obviously like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to tell the truth on the other hand I’ll definitely come again again.

 61. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 62. I dugg some of you post as I thought they were very beneficial very helpful

 63. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 64. I have seen many useful issues on your web page about desktops. However, I’ve the judgment that notebook computers are still more or less not powerful enough to be a option if you frequently do jobs that require a lot of power, for example video editing and enhancing. But for world-wide-web surfing, microsoft word processing, and the majority of other common computer work they are fine, provided you don’t mind small screen size. Thanks for sharing your ideas.

 65. I as well as my guys happened to be looking at the best thoughts from your web site and at once got a terrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those strategies. Those women happened to be certainly glad to see all of them and already have in actuality been having fun with these things. I appreciate you for turning out to be so helpful and for choosing varieties of useful areas millions of individuals are really eager to know about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 66. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 67. I haven¡¦t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 68. Very interesting points you have remarked, regards for posting . “The only thing worse than a man you can’t control is a man you can.” by Margo Kaufman.

 69. Aw, this was a really nice post. In thought I wish to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not seem to get one thing done.

 70. Hello.This post was extremely remarkable, particularly because I was investigating for thoughts on this issue last Monday.

 71. It is appropriate day to put together some intentions for the long run. I’ve browsed this post and if I can possibly, I want to suggest you couple of worthwhile assistance.

 72. It certainly is almost not possible to come across well-educated individuals on this niche, and yet you appear like you know the things you’re talking about! Cheers

 73. Very interesting subject, thanks for putting up.

 74. It truly is practically unattainable to see well-advised women and men on this area, however you seem like you fully understand whatever you’re revealing! Many Thanks

 75. I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely love reading all that is written on your website.Keep the posts coming. I liked it!

 76. Remarkably helpful specifics you have remarked, thanks a lot for posting.

 77. It really is mostly not possible to see well-informed individual on this subject, then again you look like you fully grasp which you’re posting on! Many Thanks

 78. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site :).

 79. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 80. I simply want to inform you you that I am new to writing a blog and absolutely adored your information. Very possible I am probably to store your blog post . You indeed have lovely article materials. Appreciate it for share-out with us your very own internet site page

 81. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal site.

 82. After examine a few of the weblog posts in your website now, and I truly like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and shall be checking again soon. Pls try my web site as effectively and let me know what you think.

 83. great points altogether, you just gained a new reader. What would you recommend about your post that you made a few days ago? Any positive?

 84. You’ll find it nearly impossible to see well-informed men or women on this niche, however, you seem like you comprehend what you’re writing on! Regards

כתיבת תגובה