הדברה וזיהוי מזיקים

הדברה וזיהוי מזיקים

להלן טבלה כללית לגבי המזיק והתכשיר שנגדו. בהמשך תוכלו למצוא הסברים מפורטים יותר עבור כל מזיק ומזיק

שם מוצר

פועל על

מינונים

אופן שימוש

נימגארד

 • קימחון
 • קמחונית
 • כימשון
 • אקריות הקורים (אדומות וצהובות)
 • חלפת

יש למהול 10 מ”ל מן התרופה בליטר אחד של מים. לרסס פעם בשבוע על כל הצמח, מעל ומתחת לעלים.

תכשיר טבעי המופק מזרעי עץ האזדרכת ההודי. אידיאלי למניעת הדבקות וכן לריפוי והדברת פגיעות קיימות. יש לרסס מעל ומתחת לעלים. יש לרסס אחת לשבוע עד יומיים לפני קטיף.

נימקס 45

 • כנימות עלה
 • כנימת עש הטבק
 • עש המנהרות (הדרים)

יש למהול 1 מ”ל תרופה בכל ליטר מים. יש לערבב היטב את התרסיס המתקבל. יש לרסס על צמחים אחת לשבוע ועל עצי הדר פעם בשבועיים (בתוספת משטח או נימגארד).

תכשיר טבעי המופק מזרעי עץ האזדרכת ההודי. אינו רעיל לבני אדם, מדבירים טבעיים ודבורים. מתאים לטיפול כאשר סימני המחלה והנגיעות עדיין נמוכים והתחלתיים. חשוב לרסס בשעות היום הקרירות. מתאים לשימוש יחד עם נימגארד להגדלת ההשפעה

טרייסר סופר

 • תריפסים
 • זבוב המנהרות
 • סס נמר
 • זחלי עשים
 • כחליל הרימון
 • זבובי תסיסה
 • חיפושיות תסיסה

יש למהול בין 0.5-1 מ”ל קוטל לכל ליטר מים. המינון תלוי בצמח ובפרי הנגוע וכן במידת הפגיעה בצמח. יש לרסס אחת לשבוע בהתאם לצורך (אחת לשבועיים במידה ויש לרסס על כרמים או הדרים).

קוטל מזיקים המכיל 2 מולקולות של חומר פעיל המופק מחיידק האקטינומיצטס ופועל על מערכת העצבים של המזיק. יש להימנע מלהכניס לאיזור הריסוס ב-4 שעות הראשונות שלאחר הריסוס. ניתן להשתמש בקוטל עד כשבוע לפני הקציר.

טימורקס

 • קימחון
 • כשות
 • קמחונית
 • חילדון
 • חלפת

יש למהול 10 מ”ל מן התרופה בליטר אחד של מים. לרסס פעם בשבוע על כל הצמח, מעל ומתחת לעלים.

קוטל תחליבי טבעי המופק מעץ התה האוסטרלי. יש לרסס אחת לשבוע מעל ומתחת לעלים. מומלץ לרסס בשעות הקרירות של היום

ברזל אורגני

 • מניעת מחלות
 • תיקון קלורוזה

ריסוס עלוותי: 3 מ”ל ברזל בכל ליטר מים.

השקייה: יש להכין תמיסה ביחס של 1:100 כלומר 1 מ”ל ברזל על כל 100 מ”ל מים.

חוסר בברזל בצמחים הופכים אותם לפגיעים בפני מחלות ומזיקים שונים. תרופה זו משלימה את החוסר. יש לרסס מעל ומתחת לעלים או בהשקייה ישירה למצע הגידול.

פרוביט

 • פרודניה
 • זחלי עשים

מינון: 5-7 גרם לכל ליטר מים. יש לרסס היטב מעל ומתחת לעלים. מומלץ לרסס בשעות הקרירות. יש לרסס אחת לשבוע בן לצורך הדברה והן לצורך מניעה. יש להפסיק את הריסוס כ2-4 ימים לפני הקטיף.

קוטל מזיקים ביולוגי, המכיל רעלן החיידק בצילוס. פועל כרעל קיבה לזחלים, אשר מתים בתוך כ-4 ימים מיום הריסוס. מומלץ להדברת זחלים קטנים ובינוניים בלבד. טוב לצמחי נוי, ירקות, צמחי תיבול ואף למדשאות

טימור C

 • אקריות
 • כנימות עלה

יש למהול 5 מ”ל קוטל בכל ליטר מים ולרסס מעל ומתחת לעלים אחת לשבוע.

קוטל תחליבי טבעי המופק מעץ התה האוסטרלי בשילוב צמחים טבעיים נוספים.

  נמלים  

ANT CONTROL

 • נמלים

מלכודת קוטלת נמלים בתוך שבוע לערך מפתיחתה. יש למקמה במקום יבש, שאינו חשוף לגשם או להצפה. יש להחליף מלכודת אחת לחודש.

קוטל המושך נמלים ומכיל רעל קיבה אותו הן נושאות לקן ומשמידות אותו.יש למקם את המלכודת כ-5 מטר מהקן לאורך נתיב הנמלים.

 

המזיקים והמחלות הנפוצות בגידולי פנים

סוג המזיק קימחון – POWDERY MILDEW:  

פטרייה החיה בעיקר על צמחים מכוסי זרע.

מדובר בטפיל מוחלט הנצמד לצמח בעזרת כריות נצמדות ומצצים (איבר מיוחד לטפילים החודר אל הצמח וממנו מקבל הטפיל את המזון הדרוש לו).

צמח הנגוע בפטרייה זו ייראה כמו מכוסה בקמח לבן ומכאן שמה של הפטרייה. הפטרייה גורמת לנזק איטי אך מתמשך לצמח הפונדקאי וזאת שכן הטפיל לוקח חלק נכבד מן המזון של הצמח לצורך התרבותו האישית של הטפיל.

הטפיל עמיד במצבי לחות נמוכה ומתפתח בה. הפטרייה מופיעה לרוב בשני צידי העלים והפרחים. רוב המינים מתפתחים בסתיו ובחורף שכן טמפרטורה גבוהה מונעת את התפתחותם (לרוב מעל 30-34 מעלות). הזמן שעובר משלב ההדבקה ועד להופעת הנבגים הינו וקצר ועמד על כשבוע ימים.

הופעת נבגים מעידה על כך שישנם תנאים טובים להתפתחות הפטריה והמשך הדבקת הצמח עצמו והצמחים הסובבים אותו. הפטריה אינה אלימה או רעילה אך מובילה לפגיעה בבריקות הצמח ולירידה באיכות ובכמות היבול. זו הסיבה מדוע חשוב להדביר פטריה זו.

 קמחונית:

זן נוסף של הקימחון.

זהו טפיל ממשפחת הקימחון אך הוא הרבה יותר נפוץ כך שניתן למצוא אותו במקומות רבים כמו מקלחות, מטבחים, פינות חשוכות וגם צמחים. הפטריה אוהבת לחות גבוהה וקל להתרבות בתנאים כאלו.

חיי טפיל זה דומים מאוד לזו של הקימחון אך הוא הרבה פחות רגיש לשינויים ולכן עמיד יותר ונפוץ יותר.

 כשות: 

צמח טפיל הכולל 100 זנים שונים ומגוונים. זהו עשב רב שנתי, בצבעי אדום, כתום או צהוב, שאינו מכיל שורשים, עלים וכלורופיל כלומר אינו ממבצע תהליך פוטוסינתזה.

את המזון הדרוש לו, הוא שואב מהצמח הפונדקאי בעזרתם של מצצים (איבר מיוחד לטפילים החודר אל הצמח וממנו מקבל הטפיל את המזון הדרוש לו).

עם נביטתו, הטפיל מוציא שורש קטן המחפש אחר פונדקאי. ברגע שהוא מוצא צמח פונדקאי, הוא כורך את כל שורשיו סביב הצמח החדש וכך הוא צומח וגודל , תוך כדי נשירתו של השורש הראשוני אשר חיבר בין הטפיל לאדמה (אין חיבור בין הטפיל לאדמה אלא רק בין הטפיל לצמח).

לכשות פרחים המכילים זרעים ואבקנים. הטפיל מזיק מאוד לגידולים חקלאיים וליבול המתקבל. כאשר ההדבקה בשדה הגידול הינה מאסיבית ובלתי ניתנת לריפוי, חקלאים רבים נוטים לשרוף את השדה בכדי לבער טפיל זה. 

 אקרית – SPIDER MITE

מזיק ממשפחת העכבישניים. בעלת גוף קצר, אחיד, לא מפורק כך שלעיתים לא ניתן להבחין בין הראש לזנב האקרית. לאקרית 4 זוגות רגליים קצרות. בקצה ראשה נמצא הפה ובו אמצעי הנשיכה. המציצה והיניקה של האקרית (תלוי בזן ובמשפחה). גבה מכוסה במין מגן העשוי זיפים. כמות הזיפים תורמת לזיהוי סוג האקרית.

הזיהוי חשוב שכן ישנם אקריות המסוכנות לצמחים וליבול ויש כאלו המשמשות ככלי בהדברה ביולוגית (הדברה בעזרת חרקים הטורפים מזיקים אחרים מבלי לפגוע בצמח).

האקריות יכולות להתרבות על ידי זיווג (כשאר החיות בטבע) או על ידי העברת זרע מגוף הזכר לגוף הנקבה ללא מגע (הדרך עדיין לא ידועה ונמצאת בשלבי מחקר שונים).

מחזור חייה של האקרית מתחיל עם היציאה מהביצה אז יש לה רק 3 זוגות רגליים. מכאן היא מתפתחת במספר שלבים המקבילים לילדות ונערות אצל בני אדם עד לשלב הבגרות בו צומחים זוג רגליים נוסף. לאקרית אפשרויות תזונה מרובות – החל מאבקנים ועד לחרקים אחרים.

האקרית זקוקה לחלבון על מנת לשרוד ולהתפתח. בצמחים יש חלבון אותו האקריות אוהבות וקל להם לקחת אותו מהצמח. זו הסיבה מדוע יש להדביררם ומהר שכן מחסור בחלבונים מוביל מהר מאוד למות הצמח.

האקריות חיות בטמפרטורה הנעה בין 8-40 מעלות ובלחות סביב ה-50-60 אחוזי לחות

האקריות לרוב יהיו בצבע אדום,אדום חום כהה וצהוב. הם משאירים אחריהם vמון נקודות לבנות או צהובות על העלים (סימני מציצה מהעלה). הדור הבא (הביצים) של האקריות יהיו לרוב מתחת לעלה וצבעם יהיה שחור.

כשאוכלוסיית האקריות מתפתחת וכמותם גדלה, ניתן יהיה להבחין בקורי עכביש המכסים את חלקי הצמח. קורים אלו משמשים ככבישים וכדרכי תנועה עבור האקריות וכן מונעים חדירה של חומרי הריסוס.  במידה ואנו רואים קורי עכביש על הצמח, יש להסירם כמה שיותר מהר. מומלץ להשתמש במרשת רכב לשם כך.

 כנימות – APHIDS: 

חרק ממשפחת הפשפשאים. מגיע לגודל של 10 מ”מ . הכנימה ניזונה מצמחים ואינה עוזבת את הצמח עד שמוצה כל המזון הגלום בו.

לחלק מין הזנים יש כנפיים המסייעות להם לתור אחר מקורות מזון ולמעבר מצמח אחד למשנהו.

לכנימה יש פה המכיל דוקרנים-מוצצים דרכם מעובד המזון. מערכת העיכול של הכנימה מעכלת חלבונים וחומצות אמינו הקיימים בצמח תוך הפרשתם של שאר החומרים שאינה זקוקה להם. ניתם לראות הפרשה זו על הצמח כשביל דק של חומר דמוי דבש, הנקרא טל דבש.

טל הדבש שמשאירה הכנימה גלוי לעין ומשמש מזון לחרקים אחרים. בין אותם חרקים הניזונים מהפרשות הכנימה ניתן לתאר זבובים, זחלים שונים פטריות ונמלים.

קיימת מערכת הדדיות בין נמלים וכנימות המקיימות אחת את השנייה ועוזרות להגן אחת על השנייה מפני תוקפים.

אוייבם הטבעי של הכנימות הינם פרת משה רבנו ומשמת להדברה ביולוגית של הכנימות. בטבע, הנמלים החיים בשיתוף עם כנימות, מגינות עליהן מפני טורפים כגון פרת משה רבנו.

סוגים רבים של כנימות מפרים את עצמם במהלך חודשי הסתיו כאשר בחודשי הקיץ מתרחשת מרבית הילודה.

חשוב להזכיר כי לכנימה יכולות להעביר וירוסים בין צמחים שונים ומכאן הסיכון הכרוך בהימצאותם של מזיקים אלו בצמחים. סימנים להמצאות קמחית מלבד טל הדבש הינם כרסום בעלים, נקודות חיות בצבעי אדום, כתמים שחורים על הצמח (המגיעים מהימצאותה של פטרייה הניזונה מטל הדבש).

 עש הטבק – WHITEFLY:  

חרק ממשפחת הפשפשאים השייך לזן הכנימות.

אחד המזיקים היותר נפוצים בחקלאות ובגננות הישראלית.

חרק זה אובה לחיות בטמפרטורה הגבוהה מ-25 מעלות צלסיוס ומסוגל לשהות בתרדמת עד להבשלתם של התנאים הנוחים למחייתו.

החרק, בתנאים רגילים, מסוגל להגיע לבגרות תוך 3 שבועות לערך והחל מאותו רגע מסוגל להתרבות.

לחרק קיים אויב טבעי המשמש להדברה ביולוגית והיא הצרעה אשר ילדיה ניזונים מכנימות.

את סימני עש הטבק ניתן לראות בעין והם זהים לסימני הכנימות. כמו כן ניתן להבחין על העלים או תחתיהם במין חרק לבן וזריז. 

 זבובי תסיסה – FUNGUS GNAT: 

זבוב התסיסה הוא חרק מכונף, וגודלו בערך כמילימטר. יש לו עיניים אדומות גדולות, גוף חום או שחור, ושש רגליים דקיקות.

בעל מחזור חיים מרגע היוולדו ועד מותו של כחודש ימים בלבד, אך בזמן זה הוא מסוגל להסב נזק כבד לצמחים וליבול.

הזבוב נח בשעות החושך ופועל בשעות היום בלבד.

רוב הנזק נגרם על ידי לעיסתם של שורשי הצמח והעלים על ידי הזבוב דבר המביא לחיסולו.

כמו כן, הימצאותם של זבובים אלו מביאה להיווצרותם של פטריות מסוגים שונים שכן המערכת החיסונית של הצמח נחלשת.

כחלק מהטיפול במזיק מומלץ, במקביל לשימוש בחומרי הדברה אורגניים, להוריד את תדירות ההשקייה ולייבש כמה שיותר את מצע הגידול בין השקיות. כמו כן, יש לרסס לאחר השקייה ולא לפניה. 

 חיפושיות תסיסה: 

חיפושיות בצבע חום שחור בגודל 2-4 מ”מ, בעלת 4 כתמים צהובים או כתומים על גבה.

מופיעות על פירות שנפגעו מפגעים אחרים או בפירות שהתבקעו, היא נמשכת לריח הסוכר, הגלוקוזה, ולכן מופיע לרוב בסוף שלב הפריחה, מספר שבועות מועט לפני הקציר.

החיפושית פשוט ניזונה מהסוכרים ומהחלבונים אשר בפרחים ובעיקר בפירות. הבעיה העיקרית עימה נתמודד בעת ההדברה היא שהיות ומועד הקציר קרוב, לא ניתן להשתמש בהדברה כימית אלא רק באורגנית או טבעית בכדי שלא לפגוע ביבול המתקבל.

ניתן יהיה לראות סימני אכילה על הפירות, שסעים וחתכים במקומות שונים ובתוכם נבחין בחיפושיות השחורות.

החיפושית מטילה את ביציה בתוך הפרי או הצמח והביצה דומה לזו של עש הטבק, כלומר ביצה קטנה, מוארכת ולבנה.

חשוב לומר כי מחקרים הראו כי החיפושית אינה תוקפת צמחים בריאים אלא רק צמחים חלשים וכאלו שכבר נפגעו על ידי מזיקים ומחלות, בעיקר בפירות שכבר הבשילו או התקלקלו.

נחשבים לאחד החרקים המזיקים ביותר בחקלאות המסבים נזקים כלכליים קשים למגדלים.

 תריפסים – THRIPS: 

אחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בטבע. ניתן למצוא חרק זה בכל העולם, בכל מזג אוויר והוא בעלי תתי מינים רבים.

זהו חרק בגודל של 1-3 מ”מ, צבעו אפור עד צהוב, לאורכו ניתן להבחין בווריד אחד ארוך. בעל כנפיים הנראים כמו שערות. זחליו יהיו בצבע חום והם בעלי צורה של סיגר.

החרק ניזון מהצמח ובעיקר מהחלבונים ומהכלורופיל, מתרבה עליו וגורם לצמח שלא לבצע את תהליך הפוטוסינתזה, דבר המוביל למותו של הצמח.

סימנים להימצאותו של החרק יהיו הצהבה של עלים, נשירתם, עיכוב בצמיחה ואף עיוותים בצורתם של העלים ו/או בצורתו הכללית של הצמח.

בפרחים ניתן יהיה לראות השחרה של שולי העלים, הופעתם של כתמים כסופים או צהובים על העלים וכן שינויים בצבעי הפרחים.

חסרון נוסף בהופעתו של מזיק זה הוא שהוא סולל את הדרך להופעתם של וירוסים ופטריות נוספים המביאים להיחלשותו של הצמח ולמותו.

לחרק דרושים כ-15 יום להגיע לחייו הבוגרים (ממצב של גולם).

 חלפת – EARLY BLIGHT: 

זו מחלה הפוגעת בעלי הצמח ובעמודי הפריחה.

על העלים של הצמח נוכל ראות כתמים בצבע ארגמן, שחור וכתום.

המחלה נפוצה בעיקר בחודשי האביב והקיץ.

תפוצת המחלה הינה בכל חלקי הארץ.

 חילדון – RUST: 

מחלה הנגרמת על ידי פטרייה טפילית החיה על העלים והגבעולים. גורמת להחלדתם של העלים והגבעולים ומכאן שמה.

ההחלדה נובעת מהרס תאי הכלורופיל של הצמח ומחוסר יכולתו לבצע את תהליך הפוטוסינתזה.

במידה והפטרייה לא מטופלת, היא תביא למותו של הצמח.

הפטרייה מתפתחת בטמפרטורות נמוכות יחסית ולכן שיא פעולתה בסתיו ובחורף.

נבגי הפטרייה מחפשים מקום לח לגדול בו ולכן ניתן לראות בהופעתם לאחר גשמים או השקייה. הנבג ניזון ישירות מהצמח הפונדקאי בכדי לגדול ולהתרבות.

ניתן למצוא על שטח של מילימטר רבוע מאות אלפי נבגים כך שבמידה והתגלו סימני הפטרייה יש להתחיל בטיפול מיידי בכדי לא לאבד את הצמח.

אם העלייה בטמפרטורה, הנבג מקבל צבע חום או שחור ונכנס לתרדמת שיכולה להימשך מספר שנים. הוא יתעורר שוב לחיים כאשר הוא מזהה כי התנאים בצמח הפונדקאי, להם הוא זקוק, מתאימים ואידיאליים.

 כחליל הרימון – POMEGRANATE PLAYBOY: 

פרפר קטן החי באיזורינו. גודלו כ-35 מ”מ. צבעו של הזכר הינו כתום ושל הנקבה חום עם ברק כחול ומתכתי.

בקצה הזנב האחורי, ליד הזנב, מצוי כתם הדומה לעין ונועד לבלבל ולהטעות את אויביו של הפרפר.

הנקבה מטילה את ביציה הלבנים והפחוסים על צמחים שונים. מן הביצה מתפתח זחל הניזון מן הצמח והופך את הצמח ובעיקר את פירותיו של הצמח לפונדקאי לצורך גדילתו.

צבע הזחל הינו חום-ירוק או אדום-ירוק, תלוי היכן הוטלה הביצה (בתוך הצמח או בתוך פרי, בהתאמה). לאחר מכן הזחל הופך לגולם, החי מתחת לעלי הצמחעד לבגרותו. תקופת הגולם יכולה להימשך עד חודש.

הצרה לצמח, כאמור, הינה מן הזחלים הזקוקים לחלבון כבדי להתפתח, חלבון אותו הם משיגים מן הצמח ומפירותיו.

הזחל אוהב לאכול את זרעי הצמח בו הוא חי ובכך עלול להביא לפגיעה בתהליך הרבייה של הצמח. זחל הפרפר, הניזון מהזרעים, גורם להופעתם של זבובי וחיפושיות תסיסה, הנמשכים אל הפירות והפרחים הפתוחים והפגומים

 סס נמר – LEOPARD MOTH: 

פרפר החי בלילה ומטיל את ביציו בתוך גזע הצמח. מן הביצה בוקע זחל החי בתוך הגזע וניזון מן המזון השייך לצמח ובכך מביא לחיסולו של הצמח.

הזחל, או העש, מגיע לגודל של כ-6 ס”מ, צבעו לבן, והוא מכוסה גבשושיות שחורות.

ניתן להבחין בהימצאותו של הזחל על ידי שאריות של הגזע, כמין נסורת, המופרשות  מן הגזע.

פוגע בעיקר בעצים ובצמחים בעלי גזע עבות.

לזחל ראש גדול יחסית לגופו, ופיו מכיל מלתעות החותכות וטוחנות את העץ, ממנו הזחל ניזון, ואת החומרים שאינו מעוניין בהם הוא מפריש ומשאיר אחריו מין עיסה דמוית דבש, מעורבת בנסורת.

במידה וזוהתה פגיעה בצמח, ניתן אף לשמוע את פעולת הטחינה של הזחל על ידי הצמדת האוזן לגזע.

עיקר פעילותו של הזחל הינה בין מרץ לאוקטובר. יש להימנע מלגעת מזחל שכן מן כתמיו השחורים מופרש רעל הגורם לפריחה בעור, זהו מנגנון ההגנה של הזחל.

 זבוב מנהרות – LEAFMINER: 

זבוב בגודל של 2-3 מ”מ, קטן מאוד, צבעו שחור ועל חזהו נקודות צהובות. בבגרותו הוא ניזון מתאי הצמח ומהנוזלים הקיימים בו.

הנקבה מטילה את רימותיה בתוך עלי הצמח, כאשר החלבונים משמים כמצע מזון להתפתחות הרימות.

אלו האחרונות, גדלות בתוך העלה, נעות בו בחופשיות ויוצרות כמעין מנהרות בתוך העלה, ומכאן שמו של הזבוב.

כאשר הרימה מגיעה לבגרותה, היא יוצאת מתוך העלה. תהליך זה אורך כ-10 ימים.

עם היציאה מן העלה, הרימה נופלת לקרקע, שם היא נשארת כשבוע נוסף, הפעם כגולם.

עם ההגעה לבגרות הזבוב מוכן להתרבות והוא תר אחר עלים נוספים להטיל את הביצים.

זבוב זה מביא להפחתה משמעותית בפעילות הפוטוסינתזה, פוגע בחוסנו הבריאותי של הצמח, ומביא להצהבה של עלים ולנשירתם.

 כימשון – LATE BLIGHT: 

מחלה קשה הנגרמת על ידי טפיל ופוגעת בעלי הצמח ובפקעת המרכזית שבו.

הטפיל הינו פרוטיסט כלומר יצור חד תאי אך אינו בעל חיים, צמח או פטרייה ולמרות הכל ניתן להגדירו כיצור חי.

נבגי הטפיל מגיעים אל עלי הצמח, בתחילה, ומתחילים לקבל את מזונם מן העלים.

ניתן לזהות את הכימשון כשהוא מופיע על העלים שכן הוא מותיר אחריו כתמים חומים-אדמדמים בעלה ומוקפים במין רשת לבנה הדומה לצמר גפן (תפטיר).

מן העלה, הנבג עובר עם המים לתוך מצע הגידול ומתחיל לאכול את הפקעת המרכזית של הצמח. הדבר מביא לריקבון הצמח בתוך ימים ספורים ומהווה סכנה חמורה ליבול.

אחת הדוגמאות לפגיעתו הקשה הינה רעב גדול באירלנד במהלך המאה ה-19, שם פגע הכימשון ביולי שדה רבים, ובעיקר בתפוחי האדמה, אשר היווה בסיס חשוב בתפריט המזון באירופה.

 פרודניה – EGYPTIAN COTTON LEAFWORM

אחד ממיני העשים הנפוצים בישראל. מצוי בצמחים רבים החל מצמחי נוי, דרך עשבי תיבול וכלה במדשאות.

לזחלים לוקח להתבגר בין יומיים לשבועיים וזהו הזמן האידיאלי להדביר עש זה. 

הזחלים לרוב יופיעו בצבע ירוק וחלק אך יש כאלו המכוסים  שערות זעירות ואף ניתן לראות זחלים בצבעי אפור וחום. הצבע ישתנה בהתאם לצמח בו חיים הזחלים ומשמשים לצורכי הסוואה והישרדות.

הזחלים יותירו אחריהם כמין שביל רוק שקוף, דבר המקל על איתורם לצורך ההדברה.

 כנימה קמחית – MEALYBUG:  

כנימה המכוסה שיריון לבן, לעיתים בעל נקודות שחורות על השיריון. 

הכנימה זזה על פני חלקי הצמח כשהיא מכובה בשיריון שלה המגן עליה מפני טורפים. 

בדומה לשאר הכנימות, גם כנימה זו משאירה אחריה טל דבש, דבר המקל על מציאתה והזיהוי שלה.

הכנימה ניזונה מחלבוני הצמח וגורמת לעיוותים בעלים, לעצירת התפתחות הצמח, להצהבות עלים, לנשירת עלים ולעלייה בסיכוי הידבקות הצמח במחלות ובפטריות נוספות.

גודל הכנימה הינו עד כ-5 ס”מ, ומעבר לטל הדבש שהיא משאירה, ניתן להבחין גם בכתמים דמוי קמח על העלים

 

לרוב המזיקים בטבע יש אויב טבעי, כזה המסוגל לחסלו במהירות רבה יחסית

כנסו ולחצו כאן על מנת לקבל מידע על האויבים הטבעיים של המזיקים

45 comments

 1. Propecia Rezeptfrei Deutschland [url=http://cialvia.com]cialis vs viagra[/url] Purchase Amoxicillin Without Prescription Canada Cheap Propecia Online

 2. Cheap Viagra Us Companies Only Acheter Du Viagra Aux Pays Levitra Generika Dosierung [url=http://xzanax.com][/url] Cialis En La Actualidad

 3. Buy Viagra In Ho Chi Minh 11 Generic Worldwide Amoxicilina France No Doctors Consult Mastercard New Healthy Man Viagra [url=http://drugs2k.net]buy generic cialis online[/url] Buy Cheap Valtrex Online No Prescription Propecia Efectivo Principio Activo п»їGet Isotretinoin Mastercard Accepted Discount Fedex Shipping Price

 4. Viagra Online Switzerland Propecia Es Lo Mismo Que Finasterida Kamagra In India [url=http://viacheap.com]viagra online prescription[/url] Real Viagra Online Canadian Pharmacy Discount Secure Zentel Internet C.O.D. Overseas No Doctor Zithromax Vs Penicillin

 5. Levitra Quanto Tempo Prima [url=http://curerxfor.com]viagra[/url] Levitra Caratteristiche Original Xenical For Loss Weight

 6. Free Varga Pills [url=http://cialcost.com]cialis[/url] Cialis Miglior Sito Cialis Ou Viagra Sans Ordonnance

 7. Acheter Viagra Site Francais Generic Cheapeast Doryx Direct Fedex Shipping [url=http://rxbill6.com]best price on levitra[/url] Priligy Travaux No Rx Fluoxetine Cialis 5 Mg Tablet

 8. Choisir Clomid Achat Cialis En Ligne Forum Cephalexin Gingavitis [url=http://cialisab.com]tadalafil cialis from india[/url] Free Propecia Voucher Trusted Mens Meds Clomid Caracteristiques

 9. Can Keflex Diltiazem Be Taken Together Where To Purchase Provera In Usa Use Of Keflex In Cats [url=http://aaost.com]online pharmacy[/url] Cialis 20mg Le Prix

 10. Vendita Cialis Farmacia Reviews For Best Place To Buy Nolvadex [url=http://buysildenaf.com]viagra[/url] Acticin By Money Order

 11. Levitra Savings Card Over Night Viagra Best Buy Generic Cod Only Pyridium Plymouth [url=http://crdrugs.com]cialis[/url] For Sale Zithromax Z Pak Oral Priligy Temps

 12. Cialis 20 Mg Reimport [url=http://gnplls.com]levitra 10 mg prospecto[/url] Viagra Et Hypertension Sante Viagra Pas Marche

 13. Cialis For Daily Use Prices Viagra Uk [url=http://gnplls.com]levitra 20 mg precio espana[/url] discount accutane

 14. Buy Relafen Generic Online [url=http://buycialcheap.com]order cialis online[/url] Dutasteride Where To Buy By Money Order Shop Priligy Como Se Toma No1 Online Pharmacy

 15. Purchase Finasteride Without Rx Achat Slimex 15 Mg Were Can I Buy Inderal [url=http://cialisab.com]cheapest cialis[/url] Propecia Hair Growth Women Buy Zoloft On Line

 16. Buy Cheap Accutane Online Amoxil Schnucks [url=http://allngos.com][/url] Cialis Generico In Erboristeria

 17. Zithromax Gonorrhea And Chlamydia Treatment Viagra Foros Lasix Price [url=http://elc4sa.com]viagra[/url] Tomar Cialis 10 Mg

 18. Finasteride Risultati Propecia Online Medz [url=http://66pills.com]viagra online pharmacy[/url] Propecia Dosage In Women Cialis Vendre

 19. Us Pharmacy Viagra [url=http://cialonlinecs.com]cialis tablets for sale[/url] Precio Cialis 10 Mg Farmacia

 20. Keflex Side Effect Excessive Belching Viagra Price In Delhi [url=http://euhomme.com]cialis 5 mg best price usa[/url] Buy Cheap Tamoxifen Citrate Ou Trouver Du Kamagra Pas Cher

 21. Direct Clobetasol Cormax Mastercard Best Website [url=http://buyonlinecial.com]cialis canada[/url] Low Price Viagra Cialis Rezeptfrei Bestellen

 22. Zithromax For Dogs Propecia Receding [url=http://viapill.com]online pharmacy[/url] Acheter Cialis Generique En France Viagra Online 25 Mg Online Medicine Store Canada

 23. Cialis Im Urlaub Kaufen Buy Valtrex Online [url=http://buycheapciall.com]online pharmacy[/url] Propecia Pvp Cialis Generico Siti Sicuri

 24. Propecia Adverse Reactions [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Online Viagra With Out A Prescription

 25. Viagra Kaufen Schweiz Canadian Medicine Comprare Viagra Sin Receta [url=http://buycialonline.com]cialis[/url] Propecia Dhea 5 Alpha Reductase where to order direct isotretinoin 10mg tablets

 26. Levitra Modo D’Uso Does Amoxicillin Affect Opiates [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Viagra Pillen Blau Viagra Limbiate Flucort

 27. Propecia Hair Thickening Buy Cialis Online Usa Oklahoma [url=http://dan5325.com]viagra[/url] Buy Macrobid Best Website Buy Propecia In California

 28. Generic Stendra Website Pharmacy Comprar Levitra Professional Vente Cialis Allemagne [url=http://demalan.com]viagra online pharmacy[/url] Priligy Costo Farmacia Baclofene Winthrop 10 Mg

 29. Mail Order Amoxicillin Viagra Cialis E [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Propecia Ab Wann Wirkt

 30. Priligy Mexico Venta Amoxicillin Powder For Oral Suspension Lasixpurchase [url=http://buygenericvia.com]generic viagra[/url] Side Affects Of Keflex Usa Viagra Prices

 31. Amoxicillin Causes Gallstones [url=http://dan5325.com]online pharmacy[/url] Viagra Soft Cheap

 32. Mail order isotretinoin mastercard Levitra Without A Script [url=http://buylevi.com]levitra online pharmacy[/url] Cialis Poppers Farmaco Cialis 20 Mg

 33. Propecia Corpo Umano Cvs Viagra Prices [url=http://arealot.com]zoloft require prescription in canada[/url] Propecia Avversi Cialis Pharmacy Online

 34. Priligy Costo [url=http://cialcheap.com]canadian pharmacy cialis[/url] Ricetta Viagra Dei Poveri Nizagara From India

 35. Plavix Cialis Y Embarazo [url=http://viapill.com]viagra[/url] Foro Cialis 10 Ed Medication Samples

 36. Zithromax Vs Levaquin Cialis I Alkohol [url=http://cialionline.com]cialis[/url] Ebay Orlistat Buy Ilosone Antibiotic Usa Amoxicillin Dairy Products

 37. Zoloft Without Prescriptiom Farmaco Cialis 20 Mg Podofilox [url=http://via100mg.com]generic viagra[/url] Levitra Experience Rx Online Buying Citalopram Online Uk

 38. Toxicity And Pathology Of Cephalexin [url=http://antabusefast.com]antabuse for sale[/url] Cephalexin Respiratory Pet Rats Buy Doxycycline 30 Mg Combivent Inhalers Without Prescription

 39. Cytotec Next Day Kamagra Oral Jelly Directions Terazosin Overdose [url=http://drisdol.com]generic cialis overnight delivery[/url] Discount Generic Cialis

 40. Discount Hydrochlorothiazide Find Medication Amex Cialis Senza Ricetta Dove Healthy Men Viagra [url=http://cialvia.com]buy generic cialis[/url] Propecia Success Stories Free Samples Of Viagra Over The Counter Zithromax

 41. cheapest accutane 40 mg Priligy For Sale Uk [url=http://drugs2k.net]buy generic cialis[/url] Dapoxetine Plus Cialis Propecia Achat Canada Priligy Und Levitra

 42. Retin A Without Script Wikipedia Viagra Viagra Vente [url=http://drugslr.com]cialis vs viagra[/url] Tadalafil Online Canadian Pharmacy Hydrochlorothiazide Visa Arun

 43. Keflex Talwin And Clotrimazole Levitra With Out Prescription [url=http://levitab.com]non prescription levitra[/url] Vente Viagra 100mg Propecia Facial Hair Growth Cialis Forum Statistiques

 44. Acquistare Kamagra Pfizer Francia Ou Acheter Du Cialis Generique Propecia Effets Secondaires [url=http://cialibuy.com]cialis from canada[/url] Cephalexin And Pain In Calf Free Cialis Viagra Dapoxetine Reviews

 45. 40mg Levitra Pills On Line For Sale [url=http://lapizmoon.com]buy cialis[/url] Free Viagra At No Cost Cialis Gunstig Mit Rezept Kaufen Priligy Sin Receta Medica

כתיבת תגובה