טכניקות להגדלת היבול

אחת ולתמיד אנו מביאים בפניכם את כל מה שאתם צריכים לדעת בנוגע לגיזום וחיתוך הצמח, מה שנקרא בעגה המקצועית טופינג  ופרונינג–   PRUNING  & TOPPING

כל נושא גיזום הצמח בשלבי חייו השונים הוא נושא מגוון והשיח בו עצום. יש כאלה הטוענים כי שיטה כזו טובה על פני שיטה אחרת ויש הטוענים כי אין לגעת בצמח במהלך חייו.

אנו אומרים, לכו לפי מבחן התוצאה. כלומר, אם אתם מרוצים מהתוצאה שקיבלתם (יבול, מראה, קלות גידול, וכו’) אז אין צורך לשנות דבר אלא רק לשפר. אם אינכם מרוצים, אז יש מקום לשקול שינויים גדולים בשיטת הגידול.

אחת הדרכים, כך לפחות טוענים מגדלים רבים, להגדיל את היבול מן הצמח היא לגזום, לחתוך ולעצב את הצמח באופנים שונים. החיתוכים השונים למעשה מגדילים את חשיפתם של רוב חלקי הצמח לאור וכתוצאה מכך יש לו יכולת לבצע תהליך פוטוסינתזה אינטנסיבי יותר מה שמוביל לצמח חזק יותר, בריא יותר ומניב יותר.

בסופו של דבר יש להיזהר בעת ביצוע החיתוך בצמח, חיתוך במקום לא נכון עלול כמובן לפגוע בצמח ולגרום לו לסטרס וללחץ ואף יותר מכך, להביא למותו של הצמח. לרוב מה שקורה הוא שהצמח לא מגיב כמו שרצינו שיגיב וזאת כתוצאה מחוסר הידיעה ו/או מחוסר המיומנות שלנו לבצע חיתוכים, כיפופים ועוד באופן מקצועי ולא חובבני.

לשם כך ננסה להביא בפניכם את השיטות הפופולריות בכדי שתוכלו לבחור מה השיטה המתאימה לכם ולהתמקצע בה.

לפני שנתחיל חשוב לנו להזכיר כי שכל השיטות המובאות כאן אין בהם משום הבטחה להגדלת היבול אלא באנו להציג את האפשרויות הקיימות. חשוב לבחור בשיטה המתאימה לכל מגדל ולכל חלל גידול וזאת על מנת להגיע לתוצאות האולטימטיביות.

…פרט קטן  ואחרון – כל נושא החיתוכים, כיפופים, גזירות, שזירות ודומיהם התחיל בחללי גידול בעלי ייחודיות (צרים מאוד, ארוכים מאוד, וכו’) והמגדלים ניסו למצוא דרך להגדיל את יבולם ואת צמחיהם בשטח הנתון להם, לעיתים הוספה של עציץ נוסף בחלל הגידול תביא לאותה כמות יבול מבלי לגעת בצמח, לגזום ו/או לכופף….חשבו על כך.

ועכשיו, בואו נסקור את שיטות החיתוך והכיפוף השונות:

טופינג – TOPPING

השיטה הפופולרית ביותר, ולמעשה גם הקלה ביותר לשימוש. בטופינג פשוט נוריד את חלקו העליון של הצמח ממש בקצהו העליון, נוריד רק את הגבעול המרכזי בלי שום דבר אחר. חיתוך שכזה יגרום לצמח להוציא מנקודת החיתוך שני גבעולים שמהם ימשיך הצמח להוציא עלים וענפים, כך שקיבלנו למעשה צמח המתחיל כגבעול ראשי אחד ובהמשך לצמח יהיו שני גבעולים ראשיים.

שיטת הטופינג יכולה להביא לגידול ביבול שכן על ידי כך שלצמח יש שני גבעולים ראשיים, אשר מקבלים את מירב האור ולכן באפשרותם לבצע פוטוסינתזה מסיבית יותר דבר שיוביל לחלוקת תאים גבוהה יותר ולבסוף ליבול גדול יותר.

טיפים:

 • חשוב לחתוך רק את הגבעול ולא שום חלק אחר בצמח, בדיוק בנקודת החיבור של הגבעול הראשי עם ענפי העלה
 • מומלץ לבצע את החיתוך עם סכין סקלפל או מספרי חיתוך מקצועיים על מנת שלא לפגוע בשום חלק של הצמח בעת ביצוע החיתוך.
 • לרוב חיתוך מסוג זה עוצר את הצמח מלגבוה לגובה רב ולכן הוא טוב בחללים נמוכים  ורחבים יחסית.
 • ניתן להמשיך לבצע טופינג לצמח גם לאחר החיתוך הראשוני אך מומלץ לתת לצמח מספר ימים להתאושש בין חיתוך לחיתוך. זמן ההתאוששות תלוי בצמח ובתנאי הגידול.
 • מומלץ לבצע חיתוכים בשיטת טופינג בשלבי הגדילה המאוחרים או בתחילת שלב הפריחה (עד שבועיים ראשונים של הפריחה)
 • כדאי להימנע מחיתוך ענף שהחל כתוצאה מחיתוך קודם ו/או ענף הנמוך מנקודת החיתוך הראשונה שלנו וזאת על מנת להקטין את הסיכוי לתגובה לא רצוייה מצד הצמח (לחץ, איבוד צבע, עצירה בגדילה ועוד)
 • לא מומלץ לחתוך צמחים שהחלו לפרוח (רואים עליהם ניצנים) וזאת על מנת שלא לפגום בתהליך הפריחה ובאיכות היבול.

יתרונות:

 • קלה לביצוע
 • אינה דורשת מיומנות גבוהה
 • אינה דורשת ציוד מורכב
 • עצירת/הגבלת גובה הצמח מונעת ממנו להתארך יתר על המידה, לקבל גבעול דק ועדין הדומה לספגטי ולבסוף הסיכוי שהצמח יתקרב לתאורה ויכווה/יישרף קטן משמעותית
 • השתדלו לחתוך בזווית קלה על מנת שלחות לא תוכל להצטבר על הגדם שנשאר ולהביא למחלות ולבעיות

מצע גידול ושיטת השקייה:

 מתאים לכל מצעי הגידול – אדמה, קוקוס, צמר סלעים, פרלייט, הידרוטון ועוד.

 מתאים לכל שיטות ההשקייה – ידני, אוטופוט, בלומאט, אייר פוט, הצפה, איירופוני, NFT, RTW,

פרונינג PRUNING

שיטה זו מדברת על גיזום הצמח על חלקיו השונים מלבד הטופ, מלבד הקצה. למעשה טופינג היא סוג של פרונינג. רבים מהמגדלים משתמשים בשיטה זו להגדלת היבול אך מתבלבלים וקוראים לה טופינג. הרעיון כן הוא לעצב את הצמח ולעודד גדילה בכיוונים שונים ולכוון את אנרגיית הצמח באופן יעיל יותר. כמו כן, בפרונינג מדובר על עיצוב הצמח על ידי הורדת עלים וענפים מתים, עלים וענפים שיותר מ-50% מהם נהרסו בצורה כלשהי (מזיקים, חומציות, עודף מזון, וכו’)

מקומות חיתוך:

ניתן להוריד את ענפי הצמח התחתונים שאינם נחשפים לאור רב. הדבר יעודד את יצירת הורמוני גדילה ויביא לשינוי הורמונלי בצמח כך שהאנרגיה שהושקעה בענפים שחתכנו תושקע כעת בשאר חלקי הצמח, דבר שיביא לעלייה ביבול.

אפשר לקטום את חלקי הצמח הצדדיים ובכך לעודד את הצמח לגבוה. דבר זה מתאים כמובן לחללים גדולים או לגידולי חוץ או במידה ואנו רוצים להכניס כמה שיותר צמחים לחלל הגידול שלנו. במידה ובחרנו באפשרות הזו, נכניס לחלל הגידול כמה שיותר צמחים, בעציצים קטנים יחסית ונדאג לקטום את ענפי הצד כך שיישאר ענף מרכזי אחד.

את העלים המתים או הפגועים (לפחות ב-50%) ניתן להוריד על מנת שלא יפריעו לתפקוד הצמח, גם כך תפקידם אינו יעיל. אנו לא ממליצים להוריד עלים רבים, בטח לא בבת אחת ובטח לא עלים שנראים טוב. הצמח זקוק לעלים אלו לייצור כלורופיל ולאחסן מזון כך שהורדת עלים עלולה לפגום בייצור הכלורופיל ובאופן אחסון המזון דבר שייפגע בסופו של דבר ביבול המתקבל.

בכל מצב בו תתקלו באפשרות לקטום את הצמח אך אינכם בטוחים כיצד, פשוט עזבו זאת ואל תקטמו. עדיף שלא לקטום מאשר לקטום גרוע.

מצע גידול ושיטת השקייה:

 מתאים לכל מצעי הגידול –אדמה, קוקוס, צמר סלעים, פרלייט, הידרוטון ועוד.

 מתאים לכל שיטות ההשקייה – ידני, אוטופוט, בלומאט, אייר פוט, הצפה, איירופוני, NFT, RTW,

L.S.T – כיפופים וקשירות

L.S.T.  פירושו  LOW/LIGHT STRESS TRAINING כלומר משטר לחץ אור או משטר לחץ נמוך בתרגום חופשי שזה למעשה כיפוף וקישרת הצמח באופנים שונים ולכיוונים שונים על מנת להגדיל את שטח פני הצמח הנחשף לאור. בשיטה זו נוכל להגדיל את היבול תוך ניצול מקסימלי של השטח ומבלי, אם בכלל, לגרום לנזק לצמחים

הרעיון בשיטה זו הוא להביא את הצמח במהירות, בקלילות, ללא מאמצים וכמעט ללא פגיעה בצמח לצמח אשר גודל לרוחב (בייחוד ענפים עליהם יש ניצנים שיהפכו בעתיד לפרי/פרח/ירק) ולא לגובה תוך כדי הגדלת שטח הפנים של הצמח אשר נמצא תחת אור השמש/מנורה.

בתחילה נתחיל לכופף את ראש הצמח. לאט לאט ובזהירות נקשור חוט דיג או חוט דומה לו לגבעול הראשי ונכופף אותו כמה שאפשר מבלי שיישבר. נקשור את החוט לעציץ, ענף אחר, בורג, מקלות תמיכה, וכו’ על מנת לשמור עת הענף במצב זה. כתוצאה מכך רבים מחלק הצמח יתנהגו ממש כאילו קטמנו את ראש הצמח ויתחילו לייצר הורמוני גדילה והכוון את ענפי הצמח לגדול באופן אינטנסיבי יותר. בשלב זה נמשיך לעוד ועוד ענפים (בהתאם לצורך) עד אשר נקבל חשיפה מירבית של נצמח לאור הנורה/שמש. פשוט, קל ונוח.

(יש כאלו הקושרים בתחילה את חלקו התחתון של הצמח לעציץ, במה שנקרא “קשר נגדי”, אין מדובר בכיפוף אלא רק בקשירה הנותנת תמיכה לבסיס הצמח)

היתרונות לעומת שיטות אחרות מרובות, בייחוד לאלו המתחילים החדשים והמתנסים לראשונה בשיטות אימון ומשטר שונות.

היתרון הראשון הוא הפשטות שבעניין, לא צריך ידע רב אלא קצת זהירות שלא לשבור ענפים. סך הכל צריך לכופף ענף ולקשור אותו שיישאר בתנוחה שאנו רוצים. למעשה, בפועל לא מדובר בעבודה מסובכת או מסוכנת למגדל.

היתרון השני הוא סטרס וטראומה נמוכים, אם בכלל לצמח. בשיטות אחרות מדובר בטראומה לצמח ממנה הוא אמור להתאושש תוך מספר ימים. בשיטה זו אין פגיעה פיזית בצמח ולכן אין שום סטרס ולכן טוב יותר וקל יותר עבור הצמח.

יתרון שלישי הוא שעיתוי הכיפוף והקשירה אינו חשוב, ניתן לכופף ולקפל את הצמח לפי ראות עינינו כל ימי הצמח. כמובן שמומלץ לתכנן מראש את נושא הכיפופים והקשירות ובמרוצת הגידול רק לשמר את המצב.

יתרון נוסף הוא חשיפת הניצנים לכמה שיותר אור כך שהניצנים יתפתחו באופן אחיד (לעומת שיטות אחרות בהם החלקים העליונים אינם נחשפים לאותה כמות אור כמו החלקים התחתונים.

בעת הקשירה והכיפוף חשוב לשמור שלא לפגוע בצמח, חשוב להשתמש בחומרים שלא יסבו נזק לצמח כמו גומי, סוגרי שקיות לחם, חוט דיג ועוד. חשוב להימנע מפגיעה בגבעול שכן הדבר עלול להוביל בפגיעה של צינורות ההזנה של הצמח. כמו כן, השימוש בחומרים נוחים לקשירה חשוב שכן הצמח הולך להגביר את קצב גדילתו וחשוב להשאיר את כל הכיפופים והקשירות במצב המייצב את הצמח אך גם כאלו שניתנים להסרה בקלות בעת הצורך.

טעות גדולה של מתחילים היא כיפוף וקיפול ללא תכנון מוקדם. לרוב הדבר מביא לכך שפיזור הצמח על פני שטח האור אינו אחיד, יש בו חללים ריקים רבים ולרוב קיים חלל ריק בדיוק מעל מרכז אזור השורשים הראשי. חשיפה של איזור זה לחום גבוה מידי יכולה לחסל את הצמח תוך מספר ימים. לכן חשוב קודם כל לתכנן את נושא הקשירות, לצייר אותו פיזית ומנטלית ורק אז להתחיל לעבוד. הרעיון הוא להתחיל בענפים התחתונים (שישמשו גם הגנה על אזור השורשים הראשי) ורק אז לעבור לשאר חלקי הצמח

מצע גידול ושיטת השקייה:

 מתאים לכל מצעי הגידול – אדמה, קוקוס, צמר סלעים, פרלייט, הידרוטון ועוד.

 מתאים לכל שיטות ההשקייה – ידני, אוטופוט, בלומאט, אייר פוט, הצפה, איירופוני, NFT, RTW,

SEA OF GREENSOG

זו שיטה שנועדה להכניס כמה שיותר מחזורי גידול בשנה קלנדרית אחת על מנת להגדיל את היבול. השיטה אומרת להכניס את הצמחים שלנו לתהליך פריחה כמה שיותר מוקדם, עוד בצעירותם, מבלי ל”בזבז” זמן גדילה. כתוצאה מכך הצמחים אינם גדלים בצורה היסטרית, שומרים על גודל יחסית קטן, אך היות ויש לנו צמחים רבים על תא שטח אחד, היבול ביחס לזמן הינו גדול.

הרעיון בשיטה זו הוא שהצמחים נכנסים לפריחה שהם קטנים, זמן הגדילה מתקצר ומאפשר לנו להכניס מחזורי גידול נוספים (לעומת שיטות גידול אחרות(. רעיון נוסף בשיטה זו הוא ליצור מסלול נע של צמחים כך שבכל פעם שיוצא צמח מחלל הפריחה לשם הקטיף שלו, מיד צמח אחר נכנס במקומו. בשיטה זו תמיד יהיה צמחים בשלבי פריחה שונים – חלקם רק התחילו וחלקם לקראת סיום.

בשיטה זו חשוב להשתמש בשני חללי גידול, אחד לגדילה ואחד לפריחה, חשוב לתכנן את מחזורי הגידול שיתאימו לקצב יצירת הייחורים ו/או ההנבטות. שיטה זו דורשת מיומנות של הכרת הצמח על שלביו השונים והסיכונים הכרוכים עימם.

מה שגרם לפיתוח שיטה זו הוא העובדה שלמגדלים נמאס מלהמתין עד שהצמח יגיע לבגרות (לפחות 20 ס”מ) ולפעמים יותר ואז זמן הגדילה מתארך ובעת הפריחה לא מגיע מספיק אור לחלקי הצמח התחתונים כך שהיבול בסופו של דבר מתקבל רק מחלקי הצמח העליונים והאמצעיים. בשיטה זו היות והצמח אינו גדול כל כולו נחשף לאור, וכך הוא למעשה יכול להפיק את היבול הגדול ביותר לגודלו. היות ולכל תא גידול יש שטח נרחב מלא בצמחים קטנים כאלו, נקבל יבול כמה שיותר גדול.

בשיטת גידול זו מצופפים כמה שיותר צמחים בתא שטח אחד, לרוב בעציצים קטנים של עד 3.6 ליטר, ומפריחים את כל הצמחים שבתא שטח זה.

למתמחים בשיטה זו אנו ממליצים, בזמן הגדילה, לכופף את קצה הצמח הצעיר ב-90 עד 180 מעלות וזאת על מנת לעודד הורמוני פריחה בחלק הצמח התחתון, כך שיתקבל שיח קטנטן ואחיד ואז להפריח את הצמח

בשיטה זו נצופף כמה שיותר צמחים בחלל הגידול שלנו, בערך כ-9 עציצים של 3.6 ליטר לכל מטר רבוע, נשתול את הייחור בעציץ, ניתן לו לגדול קצת בכמה סנטימטרים ואז נפריח. לרוב מה שיקרה הוא שכל הייחורים ביחד יקבלו קצב גדילה גבוה, הגבעול יתעבה, הצמח יגדל קצת לגובה ולא יותר מידי לרוחב ואז יתחיל להוציא ניצנים שיהפכו לירקות/פירות של היבול. כל זאת יצור מצב בו החלק התחתון של הצמח כמעט ולא יקבל אור עקב ריבוי העלים והניצנים שבחלק העליון.

בשיטה זו כדאי להשתמש רק בייחורים החזקים והמובחרים ביותר שכן אלו יהיו הצמחים שיניבו הכי הרבה ללא סיכונים מיותרים של בעיות לחץ. בשיטה זו אין צורך בחיתוך הצמח אך ישנם מגדלים רבים המורידים את כל הענפים התחתונים שאינם נחשפים לאור וזאת על מנת לרכז את אנרגיית ההזנה בחלקיו העליונים של הצמח ולהטיב את זרימת האוויר בחלקי הצמח שבין העציץ ולצמרת

מדובר בשיטה פשוטה יחסית שאינה דורשת ניסיון רב. יחד עם זאת מדובר בכמות גדולה של צמחים לטפל בהם ודרוש לכך ניסיון וסבלנות. לאלו הרוצים לגדל בשיטה זו מומלץ להשתמש במערכת השקייה כלשהי ולא להשקות ידנית שכן הטיפול עלול להיות מייגע ומתסכל. כמו כן למגדלים בשיטה זו מומלץ להשתמש בשני חדרי גידול כאשר אחד משמש לגדילה ואחד לפריחה. כמו כן מומלץ להחזיק בחלל הגדילה צמחי אם שכן שיטה זו בנויה על ייחורים וכדאי שיהיו בחלל הגדילה מספר צמחי אם שיספקו את כמות הייחורים הנדרשת לנו בכל עת. לא מומלץ להתחיל לגדל בשיטה זו, צריך קצת ניסיון, מה גם ששיטה זו לא מתאימה למגדלים המתחילים מזרע. השיטה מתאימה לאלו שיש להם צמחי אם וייחורים.

מצע גידול ושיטת השקייה:

 מתאים לכל מצעי הגידול – אדמה, קוקוס, צמר סלעים, פרלייט, הידרוטון ועוד.

 מתאים לכל שיטות ההשקייה – ידני (לא מומלץ), אוטופוט, בלומאט, אייר פוט, הצפה, איירופוני, NFT, RTW,

SCREEN OF GREENScrOG

ראשית, אין קשר בין SOG לבין שיטה זו מלבד הדימיון בשם.

שנית, שיטה זו מומלצת בעיקר לאלו שחלל הגידול שלהם רחב ואינו גבוה

ולבסוף, שיטה זו משלבת בתוכה אלמנטים משאר שיטות הגידול שציינו בפניכם במאמר זה.

בשיטה זו ניתן לצמחים לגדול לרוחב חלל הגידול ולא לגובה, ניצור ממש מסך ירוק של צמחים  ורק אז נפריח את הצמחים. מעבר לכך אחד מפירושי המילה SCREEN הוא רשת ואנו נשתמש ברשת עשויה פלסטיק או מתכת לכוון ולאמן את הצמחים לגדול לרוחבו של חלל הגידול.

בשיטה זו חשוב להשתמש בייחורים חזקים ובריאים שכן ברגע שהצמחים יאומנו לגדול באופן מסויים יהיה מאוד קשה להזיזם פיזית ממקומם (לשם ניקיון, החלפה, מזיקים וכו’). נגדל את הצמחים המתחילים כייחורים בעציצים מתחת לרשת, כאשר הרשת ממוקמת  בהפרש של כ-10 עד 20 ס”מ מעציץ. כאשר לצמח יש כ-10 ס”מ לפחות נקטום את ראשו ועל ידי כך נעודד אותו להתפתח לרוחב. ככל שהצמח יגדל כך נכוון אותו על ידי כיפופו וקשירתו לרוחב הרשת, על ידי הכנסתו והוצאתו מבין חורי הרשת (כמו גל).

חשוב להשתמש בעציצים מספיק גדולים שיאפשרו לצמח לגדול היטב, כלומר עציצי 6.5 ליטר ומעלה (תלוי בחלל הגידול). כמות הצמחים כאן תשפיע לא על היבול אלא על משך זמן הגדילה. היות ואנו רוצים למלא את המסך שלנו אז ככל שיהיו לנו יותר צמחים כך ייקח פחות זמן למלא את המסך אבל גם יותר מידי צמחים זה לא טוב כי אז אנו למעשה מגדלים בשיטה אחרת (SOG) ולכן לכל מטר רבוע של חלל גידול מומלץ שיהיו בין 4-8 עציצים (תלוי בנפחם). כאשר ענפי הצמח הגיעו לקצה חלל הגידול שלנו או לקצה הרשת יש לקטום את ראשם על מנת לעודד צמיחה בכיוון הרשת וכלפי מעלה.

ברגע שהמסך שלנו התמלא בצמחים, נוכל להפריח אותם וליהנות ממסך ירוק של צמחים פורחים. למעשה הניצנים יצאו לכיוון האור, בתשעים מעלות לענף עליו הם יושבים וכל ניצן נחשף לכמות האור הכי גדולה שהוא יכול לקבל (לעומת שיטות גידול אחרות), דבר המביא עימו קצב גידול טוב ויבול גדול.

מומלץ לאחר כ-2 או 3 שבועות של פריחה להוריד את הענפים אשר מתחת לרשת ובך לאפשר לצמח לרכז את כל מאמציו בהפרחת הניצנים החשופים לאור. מומלץ גם לדאוג לאיוורור טוב בחלל הגידול בכלל אך במיוחד בחלק שבין העציץ לרשת המסך, כדאי שמאוורר/ים יאווררו היטב חלק זה שכן ללא איוורור טוב הצמחים חשופים למחלות ולמזיקים אך בעיקר לעובש, ומזאת יש להימנע.

כדאי מאוד שהרשת שנשתמש בה תהיה חזקה מספיק לתמוך בצמחים שלמעשה גדלים עליה ולכן חשובה מאוד גם יציבותה. כדאי מאוד לפני תחילת הגידול לדאוג לרשת חזקה ולמבנה יציב בבניית הרשת, אין דבר מתסכל יותר מממסך ירוק שאינו מסוגל להחזיק את מששקלו ומתפרק.

לשיטה זו מספר חסרונות בולטים אך לאלו מבינינו המוכנים להתמודד מול הקשיים שהיא מציעה הרי שהיבול המתקבל יהיה גדול אך מעבר לכך, הסיפוק שבאתגר יהיה מתגמל. החסרונות הבולטים הם:

 • זמן גדילה ארוך מהרגיל
 • טיפול ממושך בצמחים הכולל כיפופים, קשירות, גיזומים וקיטומים
 • סיכוי גדול יותר לבעיות לחות בצמח בעיקר בחלק שבין העציץ לבין הרשת
 • דורש דיוק ותכנון מוקדם, רצוי גם שיהיה ניסיון בגידול
 • קיים קושי בלהגיע באופן שווה לכל חלקי הצמח, בצמח זה חלקים שאינם נגישים לנו יזכו לפחות תשומת לב ושם יתכנו הבעיות. מומלץ לתכנן את חלל הגידול כך שיאפשר לנו גישה נוחה לכל חלקי המסך לשם טיפול מסור בצמח.
 • דרושה כאן עדינות וטכניקה, ולכן מתאים יותר לבעלי ניסיון.

חשוב לשמור, בזמן הפריחה, על כך שכל הצמחים הפורחים יהיו באותו גובה, אל תתנו לצמחים הפורחים להשתולל בחלל הגידול, בשביל זה יש SOG. תאמנו את הצמחים כך שכל ענף פורח יהיה פחות או יותר באותו גובה כמו שאר חבריו. ענף גבוה מידי עלול להסתיר ולהפריע להתפתחותם של ענפים שלידו. ישנם 2 דרכים לאחד את הגובה לאלו אשר החליטו להשתולל:

 1. יש לאתר את הענף הסורר מתחת לרשת/מסך ובעדינות למשוך אותו כלפי מטה עד אשר יתאחד עם חבריו. ענף זה יש לקבע או לקשור כך שלא ישתחרר וישתולל לגובה שוב
 2. שיטה למתקדמים – יש לאתר את הענף הסורר מתחת לרשת/מסך ובעדינות למשוך אותו כלפי מטה עד אשר יתאחד עם חבריו. יש לצבוט/למעוך ענף זה בנקודה בה הוא מתעגל כלפי הרשת, חשוב שלא לשבור לחצי את הענף. אל דאגה, הענף יחלים במהירות ויוכל להמשיך לפרוח בקלות. חשוב לבצע צעד זה בזהירות ובעדינות שלא לגרום נזק בלתי הפיך לצמח.

מצע גידול ושיטת השקייה:

 מתאים לכל מצעי הגידול – אדמה, קוקוס, צמר סלעים, פרלייט, הידרוטון ועוד.

 מתאים לכל שיטות ההשקייה – ידני (לא מומלץ), אוטופוט, בלומאט, אייר פוט, הצפה, איירופוני, NFT, RTW,

לסיום

אסור להזניח אלמנטים אחרים בגידול רק בגלל שאנו מגדלים בשיטה כזו או אחרת. עדיין צריך לשמור על טמפרטורה, לחות, חומציות וכו’. לא משנה כמה טובה שיטת הגידול, היא לא תבוא לידי ביטוי אם הטמפרטורה גבוהה מידי, או שלא אוזנה החומציות או בעיות דומות. כל ההשקעה תרד לטמיון.

תמצאו לכם כמגדלים את שיטת הגידול הנוחה והמתאימה לכם, אנו ממליצים כי ככל שרמת הניסיון שלכם גדלה כך תוכלו להתנסות ביותר שיטות גידול. התחילו פשוט ולאט לאט תתרחבו ותשפרו את שיטת הגידול ואת חלל הגדילה והפריחה.

בהצלחה….:)

122 comments

 1. Amoxicillin Highs [url=http://ciali10mg.com]cialis for sale[/url] Cialis 20 Mg Packungsgro?En Cialis Original Y Generico Kamagra Uk Pay With Paypal

 2. Amoxicillin Coumidan Viagra Falscher Viagra Professional Online Pharmacy [url=http://cialgeneric.com]cialis 5mg[/url] Cialis Por Internet

 3. One Day Delivery Viagra Amoxicillin Ultran [url=http://deantxi.com]viagra vs cialis[/url] Lexapro No Perscription Viagra Cytotec 200 Pour Ivg

 4. Where Can I Buy Alli [url=http://hxdrugs.com]cheap cialis online[/url] What Cephalexin Looks Like

 5. Propecia Comprar Online [url=http://cpsmeds.com]canadian pharmacy cialis 20mg[/url] Prednisone Purchase

 6. Lilly Keflex Viagra Samples Analysis Report On Amoxicillin Sodium [url=http://brandciali.com]generic cialis overnight delivery[/url] Isotretinoin 10mg where to buy

 7. Canine Cephalexin Reaction Acheter Cytotec En France 25 Mg Cialis [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Prix Levitra Pharmacie Lyon Levitra Da 5 Mg Costo Slimonil

 8. Amoxicillin Urinary Tract [url=http://buysildenaf.com]viagra[/url] Clomid For Men Cytotec Vente Ligne

 9. Interaction Norvasc Amoxicillin Synthroid Purchase Canada Acquisto Sildenafil 120 Mg [url=http://ilfrc.com]venta de viagra en farmacia[/url] Viagra Zurich Kaufen

 10. Viagra Available At Boots Online Order Diflucan Online Rx Pharmaceutical [url=http://viaabuy.com]viagra[/url] Cheaper Viagra Is Keflex Good For Dental Infections Zithromax Label

 11. Prezzo Levitra In Italia I Want To Buy Alli! Viagra Originale Senza Ricetta [url=http://6drugs.com]cialis generic[/url] Teilbar Levitra Rezeptfrei Strep Throat Amoxicillin Dosage Kamagra Buy London

 12. Breast Milk Keflex Allergy Buy Orlistat Over The Counter [url=http://getpharmacyonline.com]cialis without prescription[/url] Achat Kamagra Caen Viagra Sin Receta En Farmacias Chile Cialis Tadalafil Precios

 13. Cialis Duree D’Action Nom Generique Cialis [url=http://levitab.com]levitra online[/url] Kamagra Oral Jelly Erfahrung

 14. My Cat Ate An Amoxicillin [url=http://cialcost.com]cialis generic[/url] Cytotec 200mcg Cheap Kamagra Jelly India 219

 15. Brand Cialis Medicine Without Perscription [url=http://sildenaf50.com]generic viagra[/url] Cadianhealth Cialis Meglio Del Viagra Commande De Cialis En France

 16. What Does Amoxicillin Do [url=http://orderviapills.com]buy viagra online[/url] Provence

 17. Kamagra Inde Nolvadex Medicament Propecia En Ligne 1mg [url=http://bestlevi.com]gen health levitra[/url] Viagara 40 For 99 Cialis Generico Italia Online

 18. Order Cialisis With Out Prescription Isotretinoin Sotret In Germany Over Night [url=http://cheapviapill.com]viagra online[/url] International Pharmacy No Prescription

 19. Acquisto Cialis Senza Ricetta Online Progesterone Ups Worldwide Cialis Achat En France [url=http://cheapviapill.com]viagra[/url] Levitra Otc Primatene Mist Inhaler In Canada Preisvergleich Cialis Generika

 20. Amitriptyline Online Uk Kamagra En Valencia Brand Name Propecia Become Pregnant [url=http://xbmeds.com][/url] Afin Priligy Bon Marche

 21. Xenical Achat En Ligne [url=http://lowpricecial.com]cialis online[/url] Cialis Caducado Cialis Non Generique

 22. Zithromax Greenstone Keflex Safe During Breastfeeding [url=http://cialisab.com]canadian pharmacy cialis 20mg[/url] Commander Cialis 10 Online Viagra Purchase Priligy Rischi

 23. Keflex To Treat Spodylitis [url=http://rxbill7.com]cialis 5mg[/url] Viagra 24h Cheap Pain Pills Online Xenical Pas Cher France

 24. Alli For Sale Amoxicillin Herpes Cialis Quotidien 5 Mg [url=http://elc4sa.com]viagra online prescription[/url] Priligy Duracion Tratamiento

 25. Controindicazioni Per Il Cialis [url=http://cialibuy.com]cialis 5mg[/url] Costo Del Cialis Alli Where To Buy Keflex H1n1

 26. Cialis Comprar Mejor Precio 24th Pharmacy Ltd Generique Du Viagra [url=http://cialiviag.com]cialis canada[/url] Discount Provera 10mg Ups Store

 27. Cheap Valtrex Online No Prescription [url=http://propecorder.com]finasteride 1 mg prices[/url] Priligy Dosis Amoxicillin Cystitis

 28. How To Order Cialis Online Balding Propecia Approved [url=http://buyviaa.com]online pharmacy[/url] Achat Tadalafil

 29. Kamagra Pas Cher Ajanta Pharma [url=http://cial40mg.com]generic cialis from india[/url] buy accutane online in canada Nebenwirkungen Von Viagra

 30. Buy Amoxicillin Online Rush Delivery Effet Du Cialis 20 [url=http://cialonlinecs.com]cialis without prescription[/url] Baclofen Acheter En Canada

 31. Hplc Methods For Amoxicillin Clavulanic Acid Amoxicillin 50mg Permiso De Propecia [url=http://brandcial.com]online cialis[/url] Cialis Brand 10mg Online Kaufen Propecia How To Use Avec Clomid Ma Courbe

 32. Priligy Preis Purchase Isotretinoin Price In Internet [url=http://ordercheapvia.com]buy viagra online[/url] Cialis Generico Madrid

 33. Candian Meds Without Rx Zithromax Mg Keflex Antibiotic Information [url=http://viapill.com]viagra[/url] Quel Est Le Prix Du Cialis

 34. Generique Cialis Vendu France Comprar Cialis En Farmacia Sin Receta Viagra Ohne Rezept Kaufen Illegal [url=http://catabs.com]generic priligy 90 mg[/url] Is Iti Illegal To Buy Drugs From Canada Cialis Deutsch Come Aquistare Kamagra Post.Pay

 35. Cialis Para La Disfuncion Erectil Achat Cialis En Ligne Europe Viagra Kauf De [url=http://brandciali.com]cheap cialis online[/url] Buy Zithromax Chlamydia Comprar Viagra Original En 24 Horas Amoxil Dose

 36. Tamoxifen Online Canada Prix Xenical [url=http://cial20mgprice.com]cialis price[/url] Buy Cialis 5mg From Canada

 37. Amoxicillin Trihydrate 250 Dosage [url=http://bpdrugs.com]cialis[/url] Viagra Natural Para Mujeres Recetas Cialis Costo Farmacia

 38. Viagra Pills For Sale Cheap [url=http://arealot.com]vytorin[/url] Terbenifine And Keflex Amoxicillin For Venereal Diseases cheap generic accutane

 39. Viagra A Partir De Quel Age Olympic China Vardinafil [url=http://mailordervia.com]online pharmacy[/url] Vendita Levitra Italia

 40. Kamagra Drugs [url=http://arealot.com]sertraline overnight[/url] Spirulina Viagra 110 Mg Viagra Drogen

 41. Dapoxetine Buy Remoxy Amoxicillin Bangledesh [url=http://sildenaf75mg.com]viagra prescription[/url] Prix Du Viagra Belgique

 42. Levitra Low Cost On Sale Levaquin In Usa Next Day Delivery [url=http://tadalaf20mg.com]cialis canada[/url] Cialis Lontano Dai Pasti Sildenafil Bull 100

 43. Cialis Para Eyaculacion Precoz Viagra Professional Shop Meds Black Cialis 800 Mg Best Prices [url=http://kamxl.com][/url] Find Cialis In Germany

 44. Propecia Bayer Patient Reviews For Vardenafil [url=http://kamagpills.com][/url] Kamagra Oral Jelly Miglior Prezzo Cialas Professional For Sale

 45. Does Amoxicillin Cause Euphoria Propecia Effectivness [url=http://cdeine.com]viagra[/url] Durer Plus Longtemps

 46. Cialis Viagra Comparaison Levitra Lower Back Pain Blue Pill Canadian Pharmacy [url=http://mdsmeds.com]cialis 5 mg[/url] Keflex For Bronchitis Groovorio Canadian Farmacie

 47. Propecia Online With Prescription [url=http://buygenericvia.com]buy viagra[/url] Super Kamagra Priligy Cephalexin Diarreah Purchasing Secure Acticin By Money Order In Internet

 48. Voglio Acquistare Cialis Cialis Online Rezeptfrei Kaufen Canada Law On Cialis Prescription [url=http://cheapciali.com]where to buy cialis online safely[/url] Cialis Auf Rechnung Kaufen Kamagra Oral Jelly Ervaringen

 49. Viagra Vente Libre Canada Unterscheidung Levitra [url=http://cial40mg.com]cialis[/url] Where Can I Buy Prednisone Amoxicillin And Ocp

 50. Cialis Omeopatico Fluconazole Discount Pharmacy Propecia Hautarzt [url=http://ciali40mg.com]cialis 5 mg[/url] Cialis Interdit Belgique

 51. Erection Pills With No Perscription Ear Infection Zithromax Amoxicillan Without A Prescription [url=http://oc-35.com]buy propecia without doctor[/url] Discount On Methylprednisolone 60 4 Mg

 52. Tienda De Propecia Levaquin Best Website In Internet Mastercard Priligy Safe [url=http://aaost.com]cialis[/url] Drug Interaction Amoxicillin And Benzodiazepines Acheter Du Xenical Pas Cher

 53. Can I Buy Cialis Online Differenze Viagra Cialis Levitra Cialis Tratamiento Prolongado [url=http://cialislis.com]where to buy cialis online safely[/url] Isotretinoin With Overnight Delivery Zithromax Diarrhea Treatment

 54. Cyproheptadine No Prescription Prochlorperazine Best Price [url=http://6drugs.com]cialis[/url] Comprar Cialis Francia Viagra Online Rezeptfrei

 55. Viagra Deutschland Bestellen [url=http://cialibuy.com]cialis 5mg best price[/url] Bentyl Cod Only Indiana Quimico De Propecia

 56. Cheapeast Clobetasol Discount In Internet [url=http://ac-hut.com]cialis 5mg best price[/url] La Viagra Efectos Secundarios

 57. Cheap Viagra 25mg [url=http://cheapvia25mg.com]viagra online pharmacy[/url] Buy Female Viagra Online Australia Achat Viagra Generic Is Alli Available

 58. Sky Pharmacy Online Drugstore Review [url=http://prilipills.com]dapoxetine and cialis[/url] Posologia Viagra

 59. buy generic accutane no prescription [url=http://adrugo.com]cheap cialis online[/url] Where Can I Get Viagra Super Active

 60. The Pharmacy Express Reviews 100 Mg Viagra Price Walmart Venta De Cialis Genericos [url=http://brandciali.com]cheapest cialis[/url] Prozac No Prescription Needed

 61. Cheapest Tadalafil [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Dapoxetine Pour La Vente En Australie Cialis Et Consommation D’Alcool

 62. Cialis China Paypal [url=http://elc4sa.com]viagra[/url] Kamagra Legal In Uk

 63. Acheter Generique Cialis Canadian Pharcharmy Online Reviews Cephalexin 500mg For Toothach [url=http://kamagorder.com][/url] Priligy Dapoxetine In The U.S Keflex Drug Information

 64. Order cheap cialis online cialis
  [url=http://cialisndbrx.com/]buy generic cialis online[/url]

 65. Cialis Viagra Barcelona Generic Doxycycline Pills [url=http://cialionline.com]cialis canada[/url] Achat Ligne Kamagra Quebec Cheap Finasteride Next Day

 66. Buy Levitra Generic Online Zithromax Bladder Infection Expired Amoxil [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Viagra Langzeitstudie

 67. Woman commercial buy generic cialis [url=http://chcialisnrx.com/]buy generic cialis online[/url] renova expres cialis pills

 68. Viagra 50 Mg Price Walmart Buy Viagra Pills Without Prescription [url=http://gaprap.com]viagra online pharmacy[/url] Vermox Otc Or Rx Acheter Cialis Allemagne

 69. Discount Elocon Allergy With Free Shipping Next Day Cheapestvigorapills [url=http://prilipills.com]cialis plux dapoxetine online ordering[/url] Real Progesterone Pills Visa No Prior Script

 70. Cialis website
  [url=http://cialisndbrx.com/]buy generic cialis online[/url]

 71. Online Viagra Sales India Viagra Precio Espana Cialis Cialis [url=http://adrugo.com]cialis[/url] Cialis Viagra Moins Cher

 72. Levitra Online Forum Extra Generic Super Cialis Cialis Precio Oficial En Farmacia [url=http://rxbill6.com]levitra prices[/url] Keflex Manufacturere Cialis Kaufen Billig

 73. Cialis Tadalafil 50mg [url=http://leviprix.com]levitra wholesale no prescription[/url] Kamagra Oral Jelly Walmart

 74. Topical Propecia Side Effects Hair Loss Medication Keflex E Coli Susceptibility Where Can I Buy Macrobid Bacterial Infections [url=http://cialtadalaff.com]cheapest cialis 20mg[/url] Buy Viagra Brand Levitra Buy Australia Commander Cialis Viagra

 75. Rx Customer Support [url=http://etrobax.com]п»їcialis[/url] Maca Powder Cialis Kaufen Mit Paypal

 76. Online Herbal Club Cephalexin Wikipedia [url=http://via100mg.com]viagra[/url] Acticin Scabisan Scabies

 77. Amoxicillin Ciprofloxacin Connection Nausea Generic Propecia Finasteride Cialis Generico Consigli [url=http://cialicheap.com]online pharmacy[/url] Amoxicillin Side Effects Cialis Und Aspirin Capecitabine

 78. Alli Orlistat Prednisolone Without A Prescription [url=http://kamagpills.com][/url] Levitra Farmacia Prezzo Clomid Plusieurs Propecia 2 5

 79. Cialis Sirve Para Diabeticos Amoxicillin Vs Cefadroxil [url=http://bestlevi.com]india 4 pharmacy levitra cheap[/url] Cialis Viagra Salud Worldwide Zentel 400mg Amex Real Cialis Omeprazolo

 80. Generic Direct Doryx Secure Medicine Amex Accepted Offshore Ibdian Pharmacy [url=http://tadalaffbuy.com]cialis[/url] Order Alli

 81. Best Buy Stendra Direct With Free Shipping Comprar Cialis 5 Mg Online Gnc Viagra Substitute [url=http://etrobax.com]where to buy cialis online safely[/url] Amoxicillin For Impetigo

 82. Viagra 100 Israel Prednisone Who Makes Amoxicillin [url=http://cheapviapill.com]generic viagra[/url] Noble Drugs Canada Cialis De 40 Mg Generic Cash On Delivery Doryx Best Website Online Store

 83. Prix Levitra Pharmacie [url=http://staminamen.com]cialis 40 mg[/url] How Long Does Cephalexin Last Potenzmittel Kamagra Nebenwirkung

 84. Can I Have Alchohol With Keflex Canadian Online Pharmacies [url=http://levipill.com]buy levitra 10 mg[/url] Amoxicillin Sensitivity To Light Comprare Viagra Con Paypal

 85. Cialis Frei Kaufen Canadian Health Mall Buy Kamagra Uk [url=http://gnplls.com]20 mg levitra[/url] Minoxidil Viagra 100 Forum

 86. Can You Drink While Taking Amoxicillin Cialis In Niederlande Amoxicillin Sun Effects [url=http://rxbill6.com]levitra non prescription[/url] Euro Med

 87. Viagra Fast Shipping Usa Cialis De 10 Mg [url=http://cialisan.com]cialis tablets for sale[/url] Cialis Precio En Andorra Propecia Forehead Nizoral Viagra Soft

 88. Achetez Priligy 30 Mg Entrega Rapida Priligy Madrid [url=http://rxbill7.com]cialis 20mg price at walmart[/url] How Can Men Last Longer Canadian Pharamacies Site Serieux Vente De Kamagra

 89. Viagra Kaufen Tipps Compatibility Of Cephalexin And Doxycycline Tetracycline Purchase Canada [url=http://crdrugs.com]cialis[/url] Vpxl Amoxil Trimox Generic Amoxicillin Cialis E Levitra Effetti Collaterali

 90. Cialis Pills [url=http://catabs.com]priligy peru farmacias[/url] Viagra En Pharmacie En Ligne

 91. Stendra 50mg No Physician Approval In Internet Viagra A Basso Prezzo [url=http://costofvia.com]viagra online[/url] Daily Cialis Without A Prescription

 92. Venta De Viagra Por Internet [url=http://buylevi.com]levitra expre delivery[/url] Cialis Para Que Es Buy Kamagra Eu

 93. Cialis Y Enalapril Stendra Tablets Medicine Generic Viagra Discount [url=http://durazy.com]buy viagra[/url] Combivir Levitra Medicament Belgique

 94. Levitra Tarif Maroc Elocon With Free Shipping [url=http://cheapcial40mg.com]cialis overnight shipping from usa[/url] Amoxicillin Betaseron Amoxil Dosing Viagra Tobuy Now In United States

 95. I Overdosed On Keflex Cause Superinfection Cialis Y Viagra Diferencias Cialis Viagra Bestellen [url=http://brandcial.com]cialis 5mg[/url] Cialis 10mg Forum Viagra Kaufen Bremen

 96. Levitra Online Mieten Amitriptyline No Prescription Needed [url=http://cialcost.com]generic cialis canada[/url] How To Get Samples Of Viagra Kamagra Jelly Manufacturers Levitra Nitric Oxide

 97. Cheap Kamagra Belgio [url=http://sildenafbuy.com]viagra online[/url] Provera Best Website Amex Accepted Acquisto Viagra Per Donne Sublingual Viagra

 98. Mail Order Macrobid Visa Accepted Free Shipping Drug Interaction Amoxicillin And Benzodiazepines [url=http://4nrxuk.com]prix du viagra 25 en issy-les-moulineaux[/url] Amoxil And Aspirin Buy Cialis Opinion Shatavari

 99. Uso Propecia No Prescription Drug [url=http://xbmeds.com][/url] Effets Cialis 20 Mg Viagra Rezeptfrei Serios

 100. Venta Kamagra [url=http://viaonlineusa.com]buy viagra online[/url] 500mg Lasix No Prescription

 101. For Sale Shipped Ups Isotretinoin Acne Discount Medicine Sito Affidabile Acquisto Cialis Kamagra Livraison Express [url=http://xbmeds.com][/url] Verapamil Best Site To Buy Viagra Online Virgra For Men

 102. Effet Secondaire Du Cialis 20 Kamagra Online Pharmacy Uk Zithromax Mrsa [url=http://drisdol.com]buy cialis online[/url] No Prescription Levothyroxine Discount

 103. Il Viagra Funziona Anche Per Le Donne [url=http://buysildenaf.com]viagra online prescription[/url] Cialis Lilly Icos Tadalafil Lasix Uk isotretinoin delivered on saturday Hawaii

 104. Zithromax Testicle Pain Levitra En Ligne France Zestoretic [url=http://eulexin.net]viagra[/url] Cheap Aciphex Without Prescription When Will We Be Able To Buy Alli Again Order Cialis Online India

 105. Voltaren Forte Medication Cialis 10 Mg Filmtabl Preisvergleich [url=http://xbmeds.com][/url] Pillola Cialis Prezzo

 106. Viagra Sans Ordonnance Prix Viagra Und Co Kaufen Amoxicillin 500 Mg Ok While Breastfeeding [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Kamagra In Canada

 107. 1 800 Numbers For Viagra Buy Cipro Online No Prescription [url=http://xbmeds.com][/url] Medrol Over The Counter Options Viagra Compra

 108. Viagra Italie Generic Levaquin Medication Low Price Pharmacy [url=http://gnplls.com]comprar pastillas levitra[/url] Baclofene Bordeaux Cialis Livraison Rapide

 109. Cialise [url=http://prilipills.com]buy dapoxetine 90mg generic[/url] Keflex During Breastfeeding Cialis Originale Online

 110. Super Kamagra Gunstig [url=http://levitab.com]cheap levitra[/url] Viagra Andorre Pharmacie Metformin Buy On Line Canadian Generic Levitra

 111. Citalopram Propecia [url=http://banzell.net]viagra[/url] Can I Plug Clonodine On Line Fedex Shipping Provera Primatene Mist Canada

 112. Priligy Vendo Inde What Type Of Prescription Is Keflex Paroxetina Receta [url=http://sildenafbuy.com]viagra[/url] Cytotec Efectos

 113. Legal Issues With Amoxicillin [url=http://drugsir.com]cialis cheapest online prices[/url] Generic Overnight Hydrochlorothiazide Medicine Online Dosage Baclofene Alcool Propecia Risks

 114. Prezzo Kamagra Farmacia Viagra Nessun Effetto Sky Pharmacy Canada Mail Order [url=http://drisdol.com]generic cialis[/url] Finasteride Non Funziona Propecia Lasik Furosemide Purchase Order

 115. Prescription Medicine Amoxicillin [url=http://prilipills.com]dapoxetine 60mg[/url] Doxycycline Hyclate 100mg

 116. Buy Cheap Kamagra De Amoxil Amoxil Po De Suite Que Es El Viagra [url=http://cheapviapill.com]viagra[/url] Kamagra Indications Zithromax Versus Azithromycin Viagra Overnight Delivery

 117. Zithromax Equivalent In India [url=http://ac-hut.com]cialis online[/url] Zithromax Powder Online

 118. Prix Du Cialis Pharmacie Comparison Generic Cialis Prices Doctissimo Viagra 25 Mg [url=http://yafoc.com]propecia similar[/url] Cephalexin On Line For Dogs Non Prescription Cialis

 119. Buy Deltasone Without Prescription [url=http://cialviag.com]cialis[/url] Stendra Avana Internet Australia

 120. Virgra For Men Viagra Aux Herbes Ultimate [url=http://cialonlinecs.com]generic cialis overnight delivery[/url] Xenical 60 Mg Viagra 70 Generic Viagra Best Price

 121. Baclofene Indication [url=http://cialibuy.com]cialis without prescription[/url] Buy Implicane Tinnitus Propecia Generico

 122. [url=https://oninpresento.ml]teen jacking on cam [/url]

כתיבת תגובה